Rivi 3, Tallinn- Laste Turvakeskus

Arhitekt: Kaidi Põder, Miia Natka, Daniella Ljahh, Sume Elisabeth Värv, Margo Koppel Hoone tüüp: Laste turvakeskus Staatus: Projekteerimisel Ideekonkurss: 1 koht

Tulevase Tallinn Laste Turvakeskuse kontseptsiooni aluseks oli luua PESA ehk turvaline kodu tulevastele hoone kasutajatele, mille vorm ja materjali käsitlus seostuks otseselt turvatundega.
Turvakeskuse arhitektuurne keel on harmooniline, sidudes kokku lähteülesande, jätkusuutlikud lahendused ning krundi ja lähiümbruse konteksti, luues turvalise ja rohelise oaasi.
Hoone esikülg on rangema arhitektuurikeelega. Hoone igapäeva kasutajatele avaneb aga soe ja sõbralik keskkond, mida ümbritseb rohelisus ning tegevusalad. Hoone siseruumid on seotud avalikusele suletud turvaliste haljasaladega. Oluline on tekitada hoone kasutajale turva- ja heaolutunne, just kui viibiksid nad kodus.
Hoones on loodud ühtne ning läbiv narratiiv, et arendada usaldustunnet keskkonna vastu.
Hoone ruumiprogramm kaasab traumapõhise disaini põhimõtteid, kus on tähelepanu pööratud indiviidide aktiivsesse kaasamisse multisensoorses keskkonnas. Läbi ruumiliste lahenduste on loodud võimalusi kuidas toetada ja tugevdada enesekindlust ja isiklikku identiteeditunnet ning edendada valikuvõimaluste olemasolu, samal ajal tasakaalustades ka programmivajadusi ning enamuse turvalisust ja mugavust.
Välditud on pimedaid ja pikki koridore, selle asemel on loodud käiguteed mis on võimaluse korral valgustud naturaalse valgusega või lõppevad vaatega väliruumile. Istumisalad on loodud selliselt, et edendada suhtlust aga pakkuda ka vaiksemaid soppe. Sotsialiseerumine võib elanikele olla väljakutse, kuid see on oluline sotsiaalsete võrgustike arendamisel, et toetada sujuvamat üleminekut nii alalisele eluasemele kui ka aidata toime tulla erinevates situatsioonides koduseintest väljaspool.
Turvakodu elanikele on loodud võimalusi kasvatada kontrolli ja iseseisvuse tunnet. Seda läbi lihtsate ning paindlike võtete nagu näiteks ühistes ruumides mööbli ümberseadmise võimalusega.