Kala Talu, Lääne-Nigula vald- Talu ümberehitus

Arhitekt: Miia Natka, Kaidi Põder, Margo Koppel Hoone tüüp: Talu rekonstruktsioon ja ümberehitus Staatus: Projekteerimisel

Läänemaal, Kastja jõe kaldal, asub kahekorruseline viilkatusega ajalooline talumaja, milles on senini säilinud selge struktuur: eluhoone, rehealune ning kuur. Käesoleva projekti raames rekonstrueeritakse õuealal olemasolev talu täies mahus. Eluhoone fassaadil nähakse ette renoveerimistööd ning rehealuse kandev konstruktsioon ehitatakse halva seisundi tõttu täielikult ümber. Kogu hoonel on planeeritud vahetada ka katus ning uuendada vundament.

Ehituse käigus säilitatakse kõik heas korras kandekonstruktsioonid, et neid hoone taastamisel uuesti kasutada. Rekonstrueerimise käigus säilitatakse ning taastatakse hoonele iseloomikulikud detailid ning samu printsiipe kasutatakse ka uute elementide lisamisel. Hoone puitseinad taastatakse ning eksponeeritakse siseruumis.

Piltlikult säilib kunagine tsoneering: privaatne ja vaike puhketsoon, avar ja aktiivne elutsoon ning sellega haakuv saunaala koos lavatsi ja abiruumidega.

Hoone vaated avanevad ühelt poolt piltilusale Kastja jõe kärestikule, mille karge vesi on peaaegu käega katsutav õhtupäikesele avatud terrassilt. Vastaspoole paigutub mõnusalt hubane lõunapoolne õueala, kus on köögiga ühendatud suur terrass ühisteks õhtusöökideks.

Hoone ehitatakse valmis etapiliselt. Esmalt hoone rekonstrueerimine ja esimese korruse täielik ehitus ning seejärel on plaanis ette võtta teise korruse ehitus, kuhu on ette nähtud 3 magamistuba, vannituba ning hubane ühisala.